Këshilla për gazetarët që raportojnë për protestat. Eksperienca Amerikane

Reporterët mbulojnë protestat në qytetet amerikane që kanë ndjekur vrasjen nga policia të 46-vjeçarit George Floyd, një banor me ngjyrë i Minneapolis, policia në shumë qytete po godet me forcë protestat. Gazetarët kanë raportuar më shumë se 300 shkelje të lirisë së shtypit në lidhje me protestat, sipas Ndjekësit të Lirisë së Shtypit të SHBA . Policia duket se po synon gazetarët dhe njerëzit me ngjyrë, thanë reporterët gjatë një seminari të ICFJ të Premten.

“Unë mendoj se nuk ka asnjë mënyrë që ta shihni një fotograf me veshje të brendshme të rrijë para një të shtëne, të veshë letrat  për rreth qafës,” tha gazetarja e pavarur Linda Tirado, e cila humbi shikimin në syrin e saj të majtë pasi Policia e Shtetit në Minesota e  qëlloi me një shkumë plumb 29 maj . 

“Ishte e qartë që nuk isha me protestuesit,” tha ajo. “Unë isha pjesë e mediave të punës. Ose ata më kanë shënjestruar mua ose mua më ka rastisur të kapem ndërkohë që ata po gjuanin pa dallim në një turmë. “

[Këshilla për raportimin mbi protestat e dhunës anti-policore në SH.B.A.]

Policia e qytetit të Detroit shpërndau gaz lotsjellës në turmën e protestuesve që po mbulonte reporteri i Free Press, Branden Hunter. Ai vrapoi të takohej me kolegët e tij. “Ndërsa po e pastroja gazin lotsjellës nga syri im, ju mund të shihni në videon ku polici i [Departamentit të Policisë së Detroit] del me një armë gjahu dhe më tregon atë, duke më thënë të lëvizim,” tha ai. Ai u tregoi, simbolin e tij të shtypit dhe tha: “Unë jam i shtypit, unë jam i shtypit!” dhe kolegët tij thanë të njëjtën gjë. “Dy sekonda më vonë, ata hodhën një tjetër bombol gazi lotsjellës tek ne dhe ne duhej të vraponim- tha ai.”

Hunter tha se ai beson se sulmi ishte gjithashtu i motivuar racial. “Më përshtatet përshkrimi i protestuesve,” tha ai. “Ata ishin burra të rinj afrikano-amerikanë nga Detroit. Unë jam një i ri afro-amerikan nga Detroit. Asgje nuk më dallonte nga ato, përveç  simbolit tim të shtypit. Për mua, kjo shpjegon pse ai kaloi të gjithë të tjerët dhe u drejtua drejt meje – edhe pse ne po bërtisnim ‘press press ’- dhe ma drejtoi armën”.

Hunter dhe Tirado iu bashkuan reporterëve të pavarur me bazë në Kashmir Ahmer Khan dhe Maria Salazar Ferro, drejtore e urgjencave për Komitetin për Mbrojtjen e Gazetarëve, për një panel diskutimi të ICFJ të premten në lidhje me sulmet ndaj gazetarëve amerikanë, implikimet për reporterët në vendet e tjera, dhe sigurinë e gazetarëve. Nënkryetari i ICFJ për përmbajtjen dhe komunitetin Patrick Butler moderoi diskutimin.

https://youtu.be/xHXSLsiuDkE

Këto sulme ndaj gazetarëve në rrugët e SH.B.A.-së, dikur fenerja e lirisë së shtypit, mund të çojë në përkeqësim të kushteve për reporterët në të gjithë botën, thanë panelistët. “Kam shumë frikë të shoh që do të përsëritet në shumë vende të tjera sepse SH.B.A. është një superfuqi,” tha Khan, i cili ka qenë nën sulm për raportime mbi konfliktin e Kashmir. “Nëse kjo ndodh atje (në SH.B.A.) do të ndodhë kudo …. Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë me pjesën tjetër të botës dhe pjesën tjetër të gazetarëve.”

Policia “erdhi në derën time dy herë në mes të natës kur unë raportoja në Assam”, duke mbuluar ligjin indian që kufizonte shtetësinë për ata që nuk janë të besimit Hindu, tha Khan, i cili është mysliman.

Tirado u bëri thirrje gazetarëve që të qëndrojnë të angazhuar për të treguar histori të rëndësishme ndërsa ato sulmohen. “Pika e sulmimit te gazetarët është të përpiqen  të na shkëpusin të bëjmë atë punë,” tha ajo. “Unë mendoj se sa më të zjarrtë ta themi se nuk mund të na ndaloni të bëjmë këtë punë, aq më I lirë do të jetë shtypi dhe ne do të kthehemi nga lëndimet. “Unë mendoj se është potencialisht gjëja më e mirë që mund të bënim për këtë fushë.”

Panelistët dhanë këshilla të vlefshme se si reporterët mund të qëndrojnë të sigurt duke mbuluar protestat:  

Vlerësoni rreziqet në progres.

Ferro: “Kryeni një vlerësim të  rrezikut. Bëni një bisedë me ekipin tuaj raportues, me redaktorin në lidhje me rrezikun dhe si ta zvogëloni atë dhe çfarë mund të bëni nëse diçka nuk shkon. Sa më i përgatitur të jeni, aq më mirë do të jeni në gjendje të zbutni çdo gjë që ndodh ”.

Kujdesuni për shëndetin tuaj emocional.

Tirado: “Unë shpesh u kam thënë gazetarëve të pavarur të rinj, merrni një terapist pas vrapimeve tuaja të para. Ju duhen mjete për të përpunuar atë që po shihni. Pasi ta keni bërë disa herë, nëse ndiheni sikur e dini se si të përshkallëzoni veten kur të ktheheni në shtëpi … atëherë thjesht mund t’i vendosni ato praktika vetë “.

Ferro: “Ne mendojmë për [traumën psikologjike] si një përbërës të sigurisë … është diçka për të cilën duhet të përgatiteni dhe ta dini se me shumë mundësi do të preken. Nëse jeni të prekur, mund të merrni vendime që mund të rrezikojnë sigurinë tuaj fizike ose atë të njerëzve me të cilët po punoni. Kështu që gjithmonë mendoni se si do të ndikojë tek ju, dhe si do të përgjigjeni dhe cilat mjete do t’ju duhet dhe keni “.

Mendoni për Sigurinë Dixhitale.

Ferro: “Ne kemi parë shumë kërkesa për ndihmë traumatike për njerëzit që kanë qenë viktima të ngacmimit në internet ose kërcënimeve në internet. Është më se e zakonshme në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht për gratë gazetare. Dhe ne tashmë e kemi parë me protesta. Rasti i parë që besoj se ne dokumentuam rreth protestës ishte një gazetar që postoi incidentin në internet dhe u bë menjëherë i dyshuar. Kështu që ndërsa jeni duke menduar për sigurinë fizike dhe sigurinë, kur po dilni në fushë, duhet të jeni gjithashtu duke menduar për sigurinë tuaj dixhitale. Mendoni për pajisjet që po sillni, çfarë informacioni keni në atë pajisje dhe si po e mbroni atë. 

Mendoni për gjurmën tuaj në internet ose higjenën tuaj në internet. Dije se çfarë informacioni personal ka atje dhe dije që të gjitha llogaritë e tua janë të mbrojtura. “

Tirado: “Ne duhet të bëhemi më shumë teknikë si profesion dhe t’i kuptojmë ligjet shumë më mirë, veçanërisht në kontekstin Amerikan. Fikni njohjen e fytyrës, fikni njohjen e gishtit të madh, mbyllni kodet tuaja me një fjalëkalim, fshini telefonat tuaj përpara se të dilni ose të merrni një telefon djegës nga i cili mund të regjistroni, në mënyrë që nëse është e humbur ose shkatërruar, nuk jeni duke humbur ose duke dhënë informacione. Përdorni Sinjalin, mësoni të përdorni kriptimin nga kolegët. Përdorni vërtetimin me dy faktorë për gjithçka. “

Kur jeni në protestë:

Tirado: Zhvilloni një rrjet të fortë me gazetarë të tjerë “në mënyrë që kur të merrni vendndodhjen, ju jeni brenda njerëzve me të cilët keni punuar më parë. Ju e dini se si funksionojnë. Ju mund ta mbani njëri-tjetrin të sigurt, të shikoni kurrizin e njëri-tjetrit. “

Khan: “Kur unë shkoj jashtë për të xhiruar film ose fotografi, kam shumë karta marramendëse për kamerën time … kur kapeni nga një post kontroll nga policia, ata hapin aparatin tuaj dhe fshijnë të gjithë pamjet,” tha ai . “Ne gjithmonë mbajmë grupe shtesë të memove dhe gjithashtu disqe të fortë.”

Nga Jennifer Dorroh

Siguria e gazetarit

Protestat e SH.B.A.

Pregatiti në shqip:Xhorxhina Deda

 Lini një Përgjigje

sqAlbanian
en_USEnglish sqAlbanian