AEJ dënon dënimin e korrenspondentit te Die Welt, Denis Yucel

Ish-korrespondenti i Turqisë, Denis Yucel u dënua në mungesë nga një gjykatë në Stamboll me dy vjet, nëntë muaj dhe 22 ditë burg me akuzën e diskutueshme të “propagandës terroriste”. Sidoqoftë, ai u lirua nga akuza e “nxitjes së njerëzve”. Sipas gazetarit, gjyqësori turk dëshiron të hapë procedura të mëtejshme penale kundër tij. Ai akuzohet se ka denigruar Turqinë dhe simbolet e saj.

“Shoqata e Gazetarëve Evropian” (AEJ) iu bashkua organizatave të tjera të mediave ndërkombëtare në dënimin e këtij gjykimi të motivuar politikisht. “Kjo tregon se gjyqësori në Turqi nuk është më në gjendje të veprojë i pavarur nga urdhërat politikë”, deklaroi AEJ. Vitin e kaluar, gjykata antikushtetuese turke ka shpallur burgosjen e korrespondentit të “Ëelt”, Yucel si të paligjshëm.

Në një deklaratë të parë për “ëelt.de”, Yucel foli për një “gjykim politik, pasi sipas tij e gjithë historia e arrestimit të tij ishte i motivuar politikisht”. Arrestimi i paligjshëm i tij dhe përpjekja e Turqisë për ta trajtuar atë si “peng” kishte qenë një zinxhir i gjatë krimesh shtetërore.

“Fakti që gjyqtarët vendosën të ekspozojnë Gjykatën Kushtetuese sesa Presidentin e Republikës  tregon edhe një herë gjendjen e sundimit të ligjit në këtë vend patetik,”: tha Yucel. Vitin e kaluar, Gjykata Kushtetuese kishte shpallur të paligjshme masën e paraburgimit të Yucel në lidhje me lirinë e shtypit.

Nga shkurti i vitit 2017 e në vazhdim, Yucel kishte kaluar një vit në burgun e sigurisë së lartë, Silivri, në perëndim të Stambollit pa ndonjë akuzë, dhjetë muaj nga të cilat kaluan në izolim. Në disa artikuj ai kishte kritikuar konfliktin kurd dhe përpjekjen për grusht shteti në korrik të vitit 2016. Si përgjigje, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kishte përshkruar  Yucel si një “përfaqësues i PKK” dhe “agjent gjerman”. Vetëm pas një kontrolli të gjatë politik të luftës, Yucel u lirua dhe u lejua të linte vendin. Në fund të qershorit 2018 gjyqi filloi në Stamboll.

 Lini një Përgjigje

sqAlbanian
en_USEnglish sqAlbanian